معرفی لاک پاک کن به همراه مزایا و معایب آن
معرفی لاک پاک کن به همراه مزایا و معایب آن

تقریباً استفاده از لاک برای بانوان امری طبیعی شده است، بانوانی که به زیبایی خود فکر می‌کنند سعی دارند از طرح و رنگ‌های مخلتف لاک ناخن برای هر جلسه یا مهمونی به صورت متفاوت استفاده کنند. به این منظور، لازم است هر بار از لاک پاک کن برای پاک کردن لاک قدیمی و آماده کردن ناخن برای پذیرش لاک جدید استفاده کرد.

البته استفاده مکرر از لاک پاک کن استونی ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری به سلامت ناخن یا بدن فرد وارد کند. همانطور که اطلاع دارید یکی از پر طرفدار‌ترین محصولاتی که در دنیای مد و زیبایی و فروش انواع لوازم آرایشی و بهداشتی مشاهده می‌شود، انواع محصولاتی می‌باشد که در لاین محصولات زیبایی و مراقبت از ناخن وجود دارد.

در بین این محصولات، فروش و عرضه انواع لاک پاک کن‌ها را نیز می‌توان به عنوان یکی از پر استفاده‌ترین و پر فروش‌ترین محصولات در نظر گرفت. لاک پاک کن‌ها که به منظور پاک کردن لاک ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرند، انواع بسیار متفاوتی دارند. برند‌های تولید‌کننده این محصولات نیز طیف وسیعی را شامل می‌شود. از همه مهم‌تر دسته‌بندی آن‌ها بر اساس کیفیت و کاربرد آن‌ها می‌باشد که موجب افزایش تنوع آن‌ها شده است.

در ادامه این مطلب می‌خواهیم در وب سایت نیلومون به صورت کامل و جامع با انواع محصولات موجود در این خصوص آشنا شویم و در ارتباط با ویژگی‌ها، کارایی‌ها، تفاوت‌ها و مزایا و معایب انواع لاک پاک کن‌ها بپردازیم.

معرفی لاک پاک کن
معرفی لاک پاک کن

لاک پاک کن

پد لاک پاک کن یا به اصطلاح عامیانه‌تر لاک پاک کن محصولاتی هستند که کاربرد اصلی آن‌ها برای ریمو کردن یا پاک کردن لاک ناخن دست‌های شما می‌باشد. تاریخچه دقیقی از تولید اولیه لاک پاک کن موجود نیست اما با استناد به مدارک موجود، این محصول از ۱۵۰۰ سال پیش مورد استفاده بشر قرار می‌گرفته است.

این محصول از گذشته تا به امروز تغییرات زیادی هم در فرمولاسیون خود داشته است و هم تنوع زیادی پیدا کرده است. با این حال وجه مشترک تمامی آن‌ها در همان کاربرد قدیمی آن یعنی استفاده برای پاک کردن لاک ناخن می‌باشد.

فرمولاسیون لاک پاک کن

فرمولاسیون انواع لاک پاک کن‌هایی که امروزه در بازار مشاهده می‌کنیم، بیش‌تر از گذشته با ناخن‌های دست سازگاری دارند. معمولاً فرمولاسیون لاک پاک کن‌های جدید حاوی ترکیباتی می‌باشد که برای رشد و دوام ناخن‌ها مفید است. در گذشته بیشتر لاک پاک کن‌ها شامل استون به همراه ترکیب‌اتیل استات بودند که استفاده مداوم از آن‌ها ممکن است به ناخن‌ها آسیب برساند.

امروزه برای بهبود کیفیت لاک پاک کن‌ها در برخی از آن‌ها از ترکیباتی مانند پروپیلن گلیکول، پروپیلن کربنات و ایزوپروپیل الکل استفاده می‌شود. ترکیباتی معطر مانند برخی اسانس‌ها و همچنین ویتأمین E و دیگر مواد تقویتی برای ناخن‌ها از دیگر ترکیباتی است که می‌توان در انواع لاک پاک کن‌های موجود در بازار مشاهده کرد.

لاک ناخن و لاک پاک کن قابل اشتعال هستند و باید در نگهداری و استفاده از آن‌ها احتیاط کرد. هرگز این مواد را در نزدیکی شعله یا سیگار روشن استفاده نکنید. در ادامه این مطلب متوجه شدیم که لاک پاک کن‌ها بر اساس فرمولاسیون خود به ۴ دسته تقسیم می‌شوند

فرمولاسیون با استون

یکی از فرمولاسیون‌ها برای پد‌های لاک پاک کن، فرمول دارای ماده استون است. در این پد‌ها بیش از ۸۰ درصد استون وجود دارد و بقیه مواد نیز شامل اتر و روغن می‌باشد. استون حلالی است که می‌تواند انواع لاک‌ها را پاک کند اما امروزه به دلیل ضرر‌هایی که دارد کمتر از آن برای پد‌های لاک پاک کن استفاده می‌شود.

مزیت‌ها: مزیت این نوع پد‌ها این است که به خوبی می‌تواند لاک‌ها را پاک کند. استون حلالی است که قدرت پاک کنندگی بسیار خوبی است. مخصوصاً برای لاک‌هایی که براق و بد پاک می‌شوند، لاک پاک کن حاوی استون حرف اول را می‌زند.

معایب: معایب این نوع فرمولاسیون در پد لاک پاک کن این است که باعث می‌شود که پوست خشک شود و به ناخن‌ها آسیب وارد شود و معایب دیگری که در ادامه مطالب به آن پرداخته‌ایم.

معرفی لاک پاک کن به همراه مزایا و معایب آن
معرفی لاک پاک کن به همراه مزایا و معایب آن

فرمولاسیون با‌اتیل استات:

از دیگر موادی که برای فرمولاسیون پد لاک پاک کن استفاده می‌شود، ‌اتیل استات است. استیل استات در کنار آب اصلی‌ترین مواد فرمولاسیون این نوع پد می‌باشد. ‌اتیل استات از خانواده استر‌ها بوده و بی‌رنگ می‌باشد. این ماده بویی شبیه میوه دارد و می‌تواند به خوبی لاک را از روی ناخن‌ها پاک کند.

مزیت‌ها:‌اتیل استات حلالی است که به خوبی می‌تواند رنگ‌ها را در خود حل کند. در کنار این موضوع بوی خوبی هم دارد. در کنار مزیت‌های زیادی که دارد قیمت مناسبی هم نسبت به بقیه لاک پاک کن‌های موجود در بازار دارد.

معایب: پد‌های لاک پاک کن با فرمولاسیون‌اتیل استات ممکن است باعث ضرر به پوست شوند یا خشکی پوست اطراف ناخن شوند، هر چند که احتمال آن خیلی کم می‌باشد.

فرمولاسیون حاوی گلیسرین:

یکی دیگر از فرمولاسیون‌های پد لاک پاک کن، فرمولاسیون حاوی گلیسرین است که امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است چون برای پوست ضرر ندارد و مانند استون و برخی دیگر از مواد در فرمولاسیون پد‌های لاک پاکن باعث خشکی پوست نمی‌شود. استون باعث خشکی پوست می‌شود و نیز ناخن را پوسته پوسته می‌کند ولی این فرمولاسیون علاوه بر اینکه هیچ گونه ضرری برای پوست و ناخن ندارد، با وجود اضافع کردن انواع ویتأمین‌ها در این ترکیب موجب رشد سریع ناخن‌ها می‌شود.

گلیسرین در کنار دیگر مواد موجود در این نوع فرمولاسیون باعث نرمی و لطافت پوست و ناخن می‌شود و به خوبی نیز لاک را از روی ناخن پیدا و پاک می‌کند. در کنار گلیسیرین از آب، رنگ، برخی اتر‌ها و مواد مغذی برای پوست استفاده می‌شود.

مزیت‌ها: این پد‌های الکلی باعث پوسته پوسته شدن و خشک شدن ناخن‌ها نمی‌شود و ضرری ایجاد نمی‌کند. این پد حساسیتی ایجاد نمی‌کند و قدرت پاک کنندگی خوبی دارد. در کنار این‌ها، پد‌های با فرمولاسیون گلیسرین دارای بوی خوبی هستند و نیز قیمتی مقرون به صرفه دارند. معمولاً این پد‌ها دارای مواد مغذی و ویتأمین برای پوست نیز هست.

معایب: برای این پد‌ها عیب خاصی را نمی‌توان برشمرد و به طور کلی پد‌های بسیار خوبی هستند.

 

فرمولاسیون حاوی موم:

از دیگر فرمولاسیون‌هایی که برای پد لاک پاک کن وجود دارد، فرمولاسیون حاوی موم است. انواع موم‌ها را در این فرمولاسیون می‌توان به کار برد. این پد‌ها نیز دارای قدرت پاک کنندگی مناسبی هستند و می‌توانند به خوبی لاک را از روی ناخن‌ها پاک کنند. این پد‌ها ضرر چندانی برای پوست نیز ندارند و در کل پدهای‌ایده‌آل و مناسبی می‌باشند.

عوارض استفاده از لاک پاک کن حاوی استون

خوردن یا استشمام استون ممکن است عوارض جبران ناپذیری بر سیستم بدن داشته باشد. لاک پاک کن‌های استونی، حاوی مواد سمی مانند دی متیل فرمالدئید و دی متیل کتون هستند. این مواد با کاهش فشار خون، به سیستم قلبی عروقی آسیب می‌رسانند. همچنین باعث آسیب به سیستم گوارشی نیز می‌شوند. برخی بیماری‌ها مانند درد شکم، حالت تهوع و استفراغ از عوارض بلعیدن استون است و استشمام آن نیز به تنگی نفس یا تشدید آسم منجر می‌شود.

تحریک گلو و تشدید حملات آسمی از دیگر عوارض استفاده از لاک پاک کن حاوی استون است. در هنگام استفاده از استون دقت کنید که به چشم شما نزدیک نشود. به محض احساس سوزش یا خارش در چشم خود، سریع صورت خود را با آب سرد بشویید و استون را از خود دور کنید. مصرف مکرر این ماده، ناخ‌ها را نیز ضعیف و شکننده می‌کند.

زردی و سستی ناخن در اثر استفاده از لاک پاک کن استونی امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است. با پیشرفت و تولید انواع مختلف لاک پاک کن شما می‌توانید به جای استفاده از لاک پاک کن حاوی استون از لاک پاک کن‌های دیگر که ضرر ندارند بلکه مفید هم هستند برای ناخن‌های خود استفاده کنید.

معرفی لاک پاک کن به همراه مزایا و معایب آن
معرفی لاک پاک کن به همراه مزایا و معایب آن

 

برای مواقعی که لاک پاک کن در دسترس ندارید می‌توانید از روش‌های زیر برای پاک کردن لاک مات یا براق خود استفاده کنید.

روش اول: یک عدد دستمال پاک‌کننده آرایشی را به الکل آغشته کرده و آن را روی سطح ناخنهایتان بمالید.

روش دوم: یک کاسه را از آب گرم پر کنید و انگشت‌هایتان را درون آن قرار دهید. گرمای آب باید برای شما قابل تحمل باشد. حدود ۱۵ دقیقه انگشت‌ها را در داخل کاسه آب گرم نگه دارید تا لاک‌ها کاملاً نرم شوند. سپس از گوشه‌ها به‌آرامی لاک‌ها را پاک کنید.

روش سوم: یک لایه ضخیم لاک مجدداً روی لاک‌های قدیمی بزنید. قبل از خشک شدن لاک جدید، با یک دستمال آرایش همه را پاک کنید. توجه داشته باشید که لاک خشک نشود. با این کار، لاک قدیمی به همراه لاک جدید از روی ناخن برداشته می‌شود.

روش چهارم: مقداری اسپری دئودورانت یا اسپری مو روی ناخنهایتان بزنید. سپس به‌سرعت با پنبه روی سطح ناخن بکشید. این عمل را چندین دفعه تکرار کنید تا لاک از روی ناخنهایتان کاملاً پاک شود.

جمع‌بندی

برای پاک کردن لاک ناخن خود روش‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها استفاده از لاک پاک کن می‌باشد. لاک پاک کن خود نیز انواعی دارد که برخی از آن‌ها برای ناخن و پوست مضر می‌باشد مثل لاک پاک کن حاوی استون و برخی دیگر هم علاوه بر اینکه ضرری ندارند بلکه مفید هم هستند مثل لاک پاک کن حاوی گلیسیرین و موم. در این مقاله به معرفی لاک پاک کن و مزایا و معایب انواع آن پرداختیم. ‌امیدواریم از خواندن این مطلب نهایت لذت را برده باشید.